Kovács Nimród Borászat

Nagy-Eged-hegy Mesterkurzus 2.0

Mesterkurzus 2.0Számtalan kiváló termőhely van Magyarországon, de közülük is kiemelkedik az Egri borvidékhez tartozó Nagy-Eged-hegy. A régió egyik legmagasabban fekvő és legrégebbi szőlőterületéről szüretelt világszínvonalú borokat tavaly mutatta be először közösen az ott tevékenykedő három borászat: a St. Andrea, a Kovács Nimród Borászat (KNW) és a Gróf Buttler.

Engedje meg, hogy meghívjuk az immár második Nagy-Eged mesterkurzusra! A kereskedelmi forgalomban még nem kapható borokat is felvonultató kóstoló elméletben és gyakorlatban is megmutatja, mire képes egy kiváló termőterület, amikor a szakmai alázat a legmagasabb nemzetközi színvonalat kompromisszummentesen megcélzó ambícióval találkozik. Az itt termelő három pincészet 2017. október 26-án együtt mutatja be Önnek Magyarország egyik legkiválóbb terroirjának erejét.

3 BORÁSZ

12 NAGYMINŐSÉGŰ BOR

60 RÉSZTVEVŐ

Kóstolja meg az eltérő fajtaszelekcióval, ám ugyanolyan kompromisszummentes figyelemmel és hozzáértéssel dolgozó borászatok csúcstermékeit, exkluzív tételeit!

Helyszín: KOGART Ház, 1062 Budapest, Andrássy út 112.
(útvonaltervezéshez kattintson ide)
Időpont: 2017. október 26. 18 óra
A rendezvény jellege: ültetett mesterkurzus

Belépőjegy ára: 16.900 Ft / fő, mely előzetes regisztrációhoz kötött!

Kóstolónkra jegyet vásárolni az alábbi linken tud: Jegy rendelés és regisztráció

Jöjjön el, legyen részese az élménynek! A helyszínen várják szeretettel a pincészetek tulajdonosai:
Kovács Nimród – Lőrincz György – Rózsavölgyi Dénes

Program:

  • 18:00-18:15 – megérkezés, helyek elfoglalása
  • 18:15-18:40 – a Nagy-Eged-hegy bemutatása, a szőlősgazdákkal, tulajdonosokkal beszélget Izsák Norbert borszakíró, a HVG korábbi újságíró-szerkesztője.
  • 18:40-21:00 – az egyes borok rövid bemutatása, kóstolása
  • 21:00-22:00 – a tételek visszakóstolása, könnyű vacsora (finger food).

A NAGY-EGED-HEGYRŐL
Magyarország legmagasabban fekvő szőlőtermő területe a Nagy-Eged-hegy, ahol a teljes déli fekvés, a 20-35%-os meredekség, a rendkívüli alapkőzet és a talaj együttese tökéletes életteret teremt a szőlő számára. A hegy felszínére a napsugarak szinte merőlegesen érkeznek, egy részüket a sok helyütt felbukkanó fehér vagy szürke mészkősziklák visszaverik, így a felszín közeli levegőréteget több fokkal melegebbre hevítik. A vegetációs periódusban az átlaghőmérséklet 17ºC, a napsütéses órák száma is igen magas, évi 2100 óra, ennek köszönhetően szubmediterrán mezoklíma alakul ki. A hegy fő tömegét szürke mészkő alkotja, amely nemcsak a borok szép savszerkezetéhez, de hosszú élettartamához is hozzájárul.